Nova funkcionalnost sistema EMIS WEB: vijesti iz škola

Na portalu EMIS WEB (ovaj), putem kojeg se zvanično ažuriraju podaci o svim osnovnim i srednjim školama Kantona Sarajevo, aktiviran novi modul: "VIJESTI IZ ŠKOLA KANTONA SARAJEVO".

Pozivaju se sve  osnovne i srednje škole Kantona Sarajevo da participiraju u ovoj novoj funkcionalnosti sistema EMIS WEB. To je prilika da škole prezentiraju aktuelnosti u i oko svoje škole i predstave ih ostalim školama, ali i omoguće da se njihova postignuća vide na stranicama portala kojeg posjećuje veoma mnogo korisnika iz svih općina Kantona i šire.

Važna napomena: škole dodaju svoje vijesti direktno u Ministarski sistem EMIS WEB!

U cilju obezbijeđenja zadanih kriterija za uvrštavanje predloženih vijesti u listu za prikazivanje na ovom portalu, potrebno je obezbijediti sljedeće:

• vijest mora biti zvanično podržana od strane škole,
  • vijest mora obraditi teme koje se tiču događanja u i oko škole o kojoj je rijeć,
  • vijest mora biti sačinjena u skladu s Pravilima za pisanje vijesti iz škola na portalu EMIS WEB

Teme koje se obrađuju u školskim vijestima mogu sadržavati jednu od sljedećih oblasti:

• informacije o značajnim događajima u školi,
  • informacije o upisnim aktivnostima na početku školske godine,
  • učešća učenika škole na takmičenjima i postignuti rezultati,
  • školske izložbe,
  • školski projekti u školi i lokalnoj zajednici,
  • organiziranje radionica, predstava i sl.
  • dan škole,
  • informacije o izdavačkoj djelatnosti škole i novoobjavljenim člancima,
  • dodjela priznanja učenicima i nastavnicima.

Postupak objavljivanja vijesti iz škola podrazumjeva sljedeće:

• vijesti mogu predlagati svi učenici, nastavnici i osoblje škole,
  • sadržaj vijesti se prosljeđuje EMIS koordinatoru škole,
  • EMIS koordinator škole je u stalnoj komunikaciji sa rukovodstvom škole i vodi računa o sadržaju predložene vijesti, koja mora sadržavati tačne i primjerene podatke i biti u skladu sa gornjim temama,
  • po prihvaćanju predložene vijesti, EMIS koordinator istu unosi direktno u sistem EMIS WEB (poddomena škole) kroz svoje administratorsko okruženje,
  • u formi za unos nove vijesti se navodi:
    - naslov vijesti,
    - odgovarajuća fotografija,
    - kraći sažetak vijesti,
    - puni sadržaj vijesti,
    - datum objave.

Po izvršenim unosom nove vijesti, ista neće biti automatski prikazana (vidljiva) na stranicama sistema EMIS WEB. Naime, svaku novokreiranu vijest će prvo pregledati uredništvo portala na nivou Ministarstva i provjeriti da li ona zadovoljava kriterije za objavljivanje. U slučaju da novokreirana vijest obrađuje jednu od navedenih tema, te ukoliko je napisana u skladu sa Pravilima za pisanje vijesti iz škola, ista će biti odobrena i samim tim vidljiva na javnom Portalu EMIS WEB.