EMIS WEB: novi modul - tok školovanja učenika

Zahvaljujući činjenici da je funkcionalnost sistema EMIS WEB (ovaj) bazirana na EMIS Ministarskoj bazi, ovlašteni korisnici imaju mogućnost pristupa podacima svih učenika svoje škole. Tu uključujemo matične podatke, podatke o ostvarenom uspjehu u svim razredima i polugodištima itd. Postignute rezultate u učenju i vladanju u datoj školi smo mogli vidjeti putem izbornika "Ostvareni uspjeh" u profilu datog učenika/ce.

Međutim, školski system EMIS nije predvidio da se na jednom mjestu prikaže tok školovanja datog učenika u svim školama koje je pohađao. Drugim riječima, za učenike koji su trenutno u  srednjoj školi, nije moguće prikazati njihove podatke o toku školovanja iz osnovne škole. Također, nije moguće prikazati podatke o toku školovanja za učenike koji su prelazili iz jedne škole u drugu.

S druge strane, potreba za prikazivanjem svih podataka o toku cjelokupnog školovanja učenika je prisutna već duže vrijeme. Mogućnost prikazivanja svih podataka o učeniku na jednom obrascu bi bila od velike upotrebljivosti za direktore, razrednike, pedagoge i EMIS odgovorne osobe.

Iz tog razloga smo se potrudili da valjano izanaliziramo sve mogućnosti koje bi mogle pomoći da se uočeni nedostatak prevaziđe. Problem je što učenik prilikom prelaska iz jedne u drugu školu, ili prilikom prelaska iz osnovne škole u srednju dobiva u EMIS-u uvijek novu šifru. Na sreću, postoji i jedna poveznica - a to je jedinstveni matični broj (JMBG). Taj broj se unosi u EMIS i on je obavezan. Također, taj broj je jedinstven za svakog učenika i on se naravno nikada ne mijenja.

Koristeći tu funkcionalnost postojeće baze EMIS, uspjeli smo izgraditi novi modul koji upravo omogućuje prikaz svih podataka o toku cjelokupnog školovanja bilo kojeg učenika na jednom obrascu.

Pristup novom modulu je omogućen kroz postojeći modul za prikazivanje detalja pojedinačnih učenika škole. Dakle,

• prvo se prijavimo na poddomenu naše škole EMIS WEB,
  • zatim klknemo na glavni izbornik pod nazivom "Podaci", a onda odaberemo opciju "Učenici",
  • u prikazanoj listi učenika, pronađemo bilo kojeg učenika škole (putem tražilice) i
  • otvorimo profil datog učenika,
  • novi modul je implementiran na profilu učenika - novi izbornik "Tok obrazovanja",
  • za prikaz toka školovanja datog učenika u svim školskim godinama i u svim školama  koje je isti pohađao, kliknemo na taj link
  • donja slika prikazuje rezultat:

Kao što se vidi, prikazana je tabela koja horizontalno sadrži sve školske godine koje je dati učenik pohađao. Vertikalno su prikazane sve škole koje je učenik ikada pohađao - u ovom slučaju dvije škole, jedna srednja i jedna osnovna.

Podaci su prikazani kronoloski u opadajućem redoslijedu. To znaći da se prvo prikazuju najnovije godine pa onda one prethodne. Također se prvo prikazuju srednje, pa tek onda osnovne škole.

Za svaku školsku godinu se prikazuje razred i odjeljenje kojeg je učenik pohađao.

Također, za svaki završeni razred se prikazuje i ostvareni uspjeh, sa odgovarajućom prosječnom ocjenom.

U zaglavlju tabele se prikazuju i matični brojevi učenika u svakoj školi koju je pohađao, kao i datum upisa i godina prestanka školovanja. U slučaju da je učenik aktivan u prikazanoj školi, umjesto godine prestanka se prikazuje crtica.

Nadamo se da će rukovodstva škola kao i stručne službe Ministarstva obrazovanja naći ovaj modul korisnim i upotrebljivim.