EMIS PRINT - 5 godina uspjeha

Ovih dana obilježavamo nemali jubilej - navršava se tačno pet godina od prve implementacije programa EMIS PRINT u školama Kantona Sarajevo. U tom periodu EMIS Print je u osnovnim i srednjim školama Kantona Sarajevo procesirao preko 13 miliona ocjena za oko 173 hiljade učenika. Kroz sistem je elektronski izdato i odštampano preko 290 hiljada svjedodžbi, uvjerenja, potvrda i diploma učenika. Program EMIS Print je danas zvanično u upotrebi u 75 osnovnih i 41 srednjih škola u Kantonu Sarajevo.

Od školske 2013/14. sistem se službeno koristi i u 56 osnovnih i 25 srednjih škola Srednjobosanskog Kantona, Kantona Središnja Bosna.

Ministarstvo obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo je, nakon prethodno provedenih intenzivnih aktivnosti na dizajnu, programiranju i internom testiranju, pokrenulo pilot projekt uvođenja novog sistema u odabrane škole. Tokom pilot projekta, EMIS PRINT je prvi put instaliran tokom februara 2009. u nekoliko osnovnih i srednjih škola Kantona Sarajevo koje su odabrane za testiranje njegove funkcionalnosti.

Kroz pilot projekt su svi uočeni propusti i nedostaci uspješno riješeni, tako da je donesena odluka da se od kraja februara 2009. godine EMIS PRINT zvanično implementira i počne koristiti u svim osnovnim i srenjim školama Kantona.

EMIS PRINT je bio velika novina i napredak u informatizaciji osnovnih i srednjih Kantona Sarajevo. Između ostalog, program je omogućio elektronsko izdavanje i štampanje uvjerenja i svjedodžbi učenika svih škola na osnovu postojećih podataka sistema EMIS. Ta mogućnost se prije često spominjala, ali nikada se nije uspjelo odmaći dalje od obećanja. U pravilu, olako datih obećanja.

EMIS, uveden u školstvo oba entiteta i Distrik Brčko još od 2004. godine kroz veliki projekt Svjetske banke, je postavio sistem koji u mnogim aspektima informatizira postojeću praksu rada osnovnih i srednjih škola u Bosni i Hercegovini. U mnogim, ali ne i u svim.

Jedna od najvažnijih komponenti koje nisu bile implementirane kroz sistem EMIS odnosi se na mogučnost izdavanja i štampanja uvjerenja, potvrda, svjedodžbi i diploma učenika. U školskom sistemu EMIS nigdje ne postoji funkcija ili podatak o ostvarenom uspjehu učenika na polugodištu ili na kraju godine. Škole su vrlo brzo uočile taj nedostatak, ali su ozbiljno nastavile s unosom podataka i ocjena računajući da će se taj problem već nekako riješiti. Na žalost, svi pokušaji koji su imali za cilj razriješiti taj problem su i ostali baš na tome - tj. ostali su samo pokušaji.

Prije tačno 6 godina smo i mi dobili poziv da se pridružimo tim pokušajima. Prihvativši izazov, brzo smo uočili da se on neće razriješiti bez ozbiljnog i temeljitog pristupa. Tehnički gledano, ispostavilo se da je u tom smislu bilo odlučujuće naše prethodno iskustvo na izgradnji i implementaciji složenih informacionih sistema u zemlji i inostranstvu. Naše znanje ali i praktično iskustvo u izgradnji i održavanju Studentskog Informacionog sistema ISSS Univerziteta u Sarajevu  i nekoliko drugih Univerziteta, Informacionog sistema za podršku upravljanju ljudskim resursima HR UNSA, kao stotine drugih web baziranih sistema i aplikacionih rješenja je bilo ključno za uspješno rješenje uočenog problema u sistemu EMIS.

Kao rezultat našeg angažovanja na projektu, dobili smo uskoro potpuno automatizirano i veoma učinkovito rješenje koje zadovoljava sve uvjete koji su se pred njim postavili. A to je - omogučiti elektronsko izdavanje i štampanje uvjerenja, potvrda, svjedodžbi i diploma učenika svih osnovnih i srednjih škola, na osnovu podataka procesiranih kroz postojeći sistem EMIS.

Svaki izdati dokument se štampa na posebnim obrazcima propisanim odgovarajućim službenim odlukama. Svi dokumenti izdani kroz program EMIS PRINT imaju standardiziran izgled i zaštićeni su hologramskom tehnologijom, te barcode numeracijom jedinstvenom za svaku školu i učenika.

Danas, pet godina po njegovom uvođenju u škole, možemo navesti nekoliko činjenica koje slikovito potvrđuju njegovu efikasnost:

KANTON SARAJEVO

ukupan broj osnovnih škola koje
ukupan broj srednjih škola koje

ukupan broj učenika čiji su podaci
procesirani kroz program EMIS PRINT

173.788
ukupan broj obrađenih ocjena        13.254.955
ukupan broj izdatih
svjedodžbi i uvjerenja
293.497

SREDNJOBOSANSKI KANTON

ukupan broj osnovnih škola koje
ukupan broj srednjih škola koje

ukupan broj učenika čiji su podaci
procesirani kroz program EMIS PRINT

42.772
ukupan broj obrađenih ocjena        1.095.564
ukupan broj izdatih
svjedodžbi, potvrda, uvjerenja i diploma
28.401

Koristimo priliku da povodom ovog jubileja čestitamo Ministarstvima obrazovanja Kantona i njegovim stručnim službama, svim direktorima, ravnateljima, EMIS koordinatorima, EMIS odgovornim osobama te brojnim nastavnicima i profesorima na ovim značajnim postignućima.